Overvåkingsprogram for VHS og IHN
Hensikten med overvåkingsprogrammet er å dokumentere fristatus for VHS- og IHN-virus hos atlantisk laks, regnbueørret og rensefisk i oppdrett i Norge.
Programmet er risikobasert og innebærer at aktuelle prøver som er sendt til Veterinærinstituttet for sjukdomsoppklaring blir undersøkt for VHS- og IHN-virus på bakgrunn av opplysninger om fiskens helsestatus.
- Hva ble undersøkt?
- Atlantisk laks, regnbueørret og rognkjeks fra oppdrettsanlegg langs kysten, brunørret og regnbueørret fra flere anlegg ferskvannsoppdrett i øst- og sørøst Norge, og pukkellaks fra seks ulike elver i Finnmark. 
- Tidsrom
- 2023
- Hva lette vi etter?
- VHS- og IHN-virus 
- Hva fant vi?
- Ingen påvisning av VHS- og IHN-virus i noen av prøvene fra fisk i norsk oppdrett og heller ikke hos pukkellaks. 
 
 Les mer om overvåkingen og se rapporten (vetinst.no)
- Hvem utførte oppdraget?
- Veterinærinstituttet 
- Hva ble undersøkt?
- Atlantisk laks, regnbueørret og ulike arter med rensefisk fra oppdrettsanlegg langs store deler av kysten. - Pukkellaksyngel fra ei elv i Finnmark. 
- Tidsrom
- 2020
- Hva lette vi etter?
- VHS- og IHN-virus i vev fra nyre og/eller hjerte som blir undersøkt med PCR. 
- Hva fant vi?
- Ingen påvisning av VHS- og IHN-virus i noen av prøvene fra fisk i norsk oppdrett og heller ikke hos pukkellaks. 
- Hvem utførte oppdraget?
- Veterinærsinstituttet 
- Fil
- Rapport_ Overvåkingsprogram for VHS og IHN 2020