Prøvetakingsrutiner ved ILA-utbrudd

Det er viktig at visse rutiner og steg tas rundt prøvetaking ved ILA-utbrudd.

Publisert

Innhold på denne siden

  1. EU-regelverk for uttak av ILA-prøver
  2. Opprettelse av soner ved ILA-utbrudd
  3. Mattilsynet skal sikre uavhengige prøver
  4. Innsending og uttak av prøver i verne- og overvåkningssone
  5. Analyser skal utføres av Veterinærinstituttet eller av utpekte laboratorier
  6. Forhindring interessekonflikt mellom oppdretter og laboratorium
  7. Ha alltid prøvetakingsutstyr tilgjengelig
  8. Hvem dekker analysekostnadene?
  9. Prøvetaking ved ILA-fri status

EU-regelverk for uttak av ILA-prøver

Detaljreglene om prøveuttak og analyse av prøvene framkommer i dyrehelseovervåkingsforskriften

Regelverk


Opprettelse av soner ved ILA-utbrudd

Ved ILA-utbrudd etablerer Mattilsynet kontrollområder som består av en vernesone omkring lokaliteten med ILA-utbrudd, og en overvåkingssone utenfor.

Det skal tas månedlige prøver av fisk ved lokalitetene innenfor de to sonene.


Mattilsynet skal sikre uavhengige prøver

Gjeldende kontrollforordning gir føringer for hvordan Mattilsynet som ansvarlig myndighet skal gjennomføre tilsynet og sikre «uavhengige» prøver.

Mattilsynets inspektører skal ta de månedlige prøvene i vernesonene for å sikre at overvåkingen skjer i offentlig regi og ikke bare under offentlig tilsyn.

Veterinærinstituttet sender prøvetakingsmateriell til Mattilsynets avdelingskontor.

Regelverk


Innsending og uttak av prøver i verne- og overvåkningssone

Virksomhetens fiskehelsepersonell tar ut prøver i overvåkingssonen

Siden det felles EU-regelverket ikke legger føringer for uttak av månedlige prøver i overvåkingssonene, videreføres praksisen med at oppdretterne skal sikre at fiskehelsepersonell tar ut månedlige prøver ved lokalitetene innenfor overvåkingssonene.

Innsending av prøver fra vernesone og overvåkingssone

Prøvene skal sendes til Veterinærinstituttet og/eller til utpekte laboratorier.

Hovedregelen er at prøvene sendes så snart som mulig - enten samme dag eller eventuelt dagen etter prøvene er tatt. Prøver som er tatt ut på en torsdag eller fredag, sendes inn rett over helgen.

Prøvene skal lagres i kjøleskap i tidsrommet mellom prøveuttak og innsending til laboratorium. Prøvene pakkes med kjøleelement og sendes som ekspress over natt.


Analyser skal utføres av Veterinærinstituttet eller av utpekte laboratorier

For overvåking av fiskehelse har Mattilsynet utpekt PatoGen AS, Pharmaq Analytiq AS og Sintef Norlab som, i tillegg til Veterinærinstituttet, kan foreta analyse for ILA, BKD og PD.

Overvåkingsprøver fra ILA-kontrollområdene (verne- og overvåkingssone) kan derfor bare analyseres ved Veterinærinstituttet eller ett av disse laboratoriene.


Forhindring interessekonflikt mellom oppdretter og laboratorium

Det skal ikke være interessekonflikt mellom oppdretter og laboratoriet som kan svekke tilliten til at prøvene håndteres med tilstrekkelig objektivitet og uavhengighet.

Utpekte laboratorier som analyserer offentlige prøver fra en oppdrettslokalitet, kan derfor ikke eies helt eller delvis av oppdrettsvirksomheten. Prøveuttak i strid med kravet kan føre til at overvåkingen ikke oppfyller kravene for prøvetaking i en vernesone.

Dersom oppdretter er i tvil om det eksisterer en interessekonflikt, kan Mattilsynet kontaktes for veiledning om kravene i regelverket. 


Ha alltid prøvetakingsutstyr tilgjengelig

For å sikre effektiv overvåking må alle oppdrettere til enhver tid sikre at det ved aktuelle lokaliteter er tilgjengelig tilstrekkelig og riktig prøvetakingsutstyr for Mattilsynets prøvetaking.

Utstyret for innsending av prøvene må være ferdig adressert og frankert slik at Mattilsynets inspektører kan sende inn prøvene umiddelbart etter at uttaket er gjennomført.


Hvem dekker analysekostnadene?

Veterinærinstituttet dekker analysekostnadene for første prøveuttak i vernesonen, de resterende dekkes av virksomheten.

Første månedlige prøver fra lokalitetene i vernesonene sendes alltid til Veterinærinstituttet, som er nasjonalt referanselaboratorium for sykdommen ILA. Veterinærinstituttet dekker analysekostnadene for det første prøveuttaket.

De etterfølgende prøvene fra kontrollområdet blir analysert av Veterinærinstituttet eller et av de andre utpekte laboratoriene. Kostnadene dekkes av virksomheten. Laboratoriene sender faktura direkte til oppdretter.


Prøvetaking ved ILA-fri status

For å oppnå eller vedlikeholde ILA-fri status er det egne prøvetakingsrutiner.