Microchip, pass og antall hunder

Disse kravene gjelder til identifikasjon og hvor mange hunder du kan reise med:

Publisert
  • Hunden skal være ID-merket med godkjent mikrochip.
  • Hunden må ha EU-kjæledyrpass. Passet skal være utstedt av autorisert veterinær i Norge eller et annet land i EU/EØS. For at passet skal være gyldig, må det være signert av deg som eier hunden.

Du kan ha med deg inntil fem hunder, og du kan bare reise med dine egne dyr. 

Se reglene som gjelder hvis du reiser med flere enn fem dyr, eller ikke kan reise sammen med dyret selv

Regelverk

Kjæledyrforskriften

§ 2. Ikke-kommersiell forflytning av kjæledyr

EØS-avtalens vedlegg I kapittel I del 1.1 nr. 10 (forordning (EU) nr. 576/2013) om ikke-kommersiell forflytning av kjæledyr og oppheving av forordning (EF) nr. 998/2003 gjelder som forskrift med de tilpasninger som følger av vedlegg I kapittel I, protokoll 1 til avtalen og avtalen for øvrig.
En forflytning av kjæledyr regnes som ikke-kommersiell der forflytningen er utløst av eierens behov for å forflytte seg og skjer innenfor tidsrommet fem dager før til fem dager etter eierens forflytning.
Se hele forskriften (lovdata.no)

Kilde: Lovdata.no

Forordning (EU) 576/2013, artikkel 5 og 6

Artikkel 5
Høyeste antall kjæledyr

1. Det høyeste antallet kjæledyr av artene oppført i del A i vedlegg I som kan ledsage eieren eller en person med fullmakt i løpet av én ikke-kommersiell forflytning skal ikke overskride fem.
2. Som unntak fra nr. 1 kan det høyeste antallet kjæledyr av artene oppført i del A i vedlegg I overskride fem dersom følgende vilkår er oppfylt:
  • a)
    den ikke-kommersielle forflytningen av kjæledyr skjer med henblikk på deltaking i konkurranser, utstillinger eller idrettsarrangementer eller trening for slike arrangementer,
  • b)
    eieren eller personen med fullmakt framlegger skriftlig bevis på at kjæledyrene er registrert enten for å delta på et arrangement som nevnt i bokstav a) eller i en organisasjon som organiserer slike arrangementer,
  • c)
    kjæledyrene er eldre enn seks måneder gamle.
3. Medlemsstatene kan foreta standardstikkprøvekontroller for å bekrefte at opplysningene framlagt i henhold til nr. 2 bokstav b) er korrekte.
4. Når det høyeste antallet kjæledyr nevnt i nr. 1 overskrides og vilkårene nevnt i nr. 2 ikke er oppfylt, skal disse kjæledyrene oppfylle kravene til dyrehelse fastsatt i direktiv 92/65/EØF for de berørte artene, og medlemsstatene skal påse at dyrene underkastes veterinærkontrollene fastsatt i direktiv 90/425/EØF eller eventuelt 91/496/EØF.
5. For å forhindre at kommersiell forflytning av kjæledyr av artene oppført i del B i vedlegg I på bedragersk vis kamufleres som ikke-kommersiell forflytning, skal Kommisjonen gis myndighet til å vedta delegerte rettsakter i samsvar med artikkel 39 for å fastsette regler som angir det høyeste antallet kjæledyr av disse artene som kan ledsage eieren eller en person med fullmakt løpet av én ikke-kommersiell forflytning.
6. Kommisjonen skal framlegge en rapport for Europaparlamentet og Rådet om gjennomføringen av denne artikkel senest 29. juni 2018. På grunnlag av sin rapport skal Kommisjonen når det er nødvendig foreslå endringer av denne forordning.
Artikkel 6
Vilkår for ikke-kommersiell forflytning av kjæledyr av artene oppført i del A i vedlegg I
Kjæledyr av artene oppført i del A i vedlegg I skal ikke forflyttes til en medlemsstat fra en annen medlemsstat med mindre de oppfyller følgende vilkår:
  • a)
    De er merket i samsvar med artikkel 17 nr. 1.
  • b)
    De er vaksinert mot rabies i samsvar med gyldighetskravene fastsatt i vedlegg III.
  • c)
    De oppfyller eventuelle forebyggende helsetiltak mot andre sykdommer eller infeksjoner enn rabies vedtatt i henhold til artikkel 19 nr. 1.
  • d)
    De ledsages av et identifikasjonsdokument som er behørig utfylt og utstedt i samsvar med artikkel 22.
Se hele forskriften (lovdata.no)

Kilde: Lovdata.no